Macierzyństwo, praca, rozwój

wtorek, 18 września 2012

Urlop macierzyński

Każda  świeżo upieczona mama, szczególnie ta pracująca musi wiedzieć, że przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. Urlop taki może otrzymać również tato dziecka.

Aby otrzymać  urlop macierzyński należy złożyć stosowny wniosek u pracodawcy. Chociaż nie reguluje tego Kodeks Pracy, większość pracodawców tego wymaga.  Ojciec ma jednak obowiązek złożenia wniosku nie krócej niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Wzory wniosków o urlop macierzyński i ojcowski można znaleźć  tutaj  http://www.rp.pl/temat/61481.html

Czas trwania urlopu macierzyńskiego
-20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 -31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 -33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 -35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 -37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Czas trwania urlopu tacierzyńskiego  wynosi 2 tygodnie,  wymiar ten obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku.  Wcześniej wynosił  on tylko tydzień.  Ojciec może go wykorzystać  do czasu aż dziecko skończy 12 miesięcy.
Urlop macierzyński można zacząć wykorzystywać już 2 tygodnie przed porodem, a resztę po porodzie.  Kobieta może także skrócić  swój urlop macierzyński, jednak musi go wykorzystać przynajmniej przez 14 tygodni po porodzie. Sytuację kiedy kobieta chce wcześniej wrócić do pracy musi zgłosić to u pracodawcy 7 dni przed planowanym  powrotem. Resztę urlopu może przejąć ojciec dziecka na pisemny wniosek. W sytuacji kiedy ojciec nie może przejąć urlopu kobieta musi go wykorzystać do samego końca.
Ojciec  dziecka może skorzystać z urlopu także wtedy kiedy matka wymaga pobytu w szpitalu bądź zmarła.

Dodatkowy urlop macierzyński
Po zakończeniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego każda mama od 1 stycznia 2010 ma prawo do dodatkowego urlopu, z którego można skorzystać jednorazowo.  W pewnych przypadkach może skorzystać z niego również ojciec. 

Czas trwania dodatkowego urlopu macierzyńskiego

W przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie
- w 2010 i 2011 roku -do 2 tygodni
-  w 2012 i 2013 roku – do 4ygodni
- do 2014 roku – do 6 tygodni
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy porodzie
-  w 2010 i 2011 roku - do 3 tygodni
- w 2012 i 2013 roku – do 6 tygodni
- do 2014 roku – do 8 tygodni

Dodatkowy urlop macierzyński  musi obejmować co najmniej jeden pełny tydzień.  Tym razem pracownica ma obowiązek złożyć wniosek u pracodawcy o przyznanie dodatkowego urlopu nie później niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Pomimo, że jest to dodatkowy urlop macierzyński pracodawca nie może odmówić kobiecie jego udzielenia. Kodeks Pracy dopuszcza przy tego typu urlopie możliwość, by kobieta mogła łączyć go z pracą. Wymiar czasu pracy nie może być jednak większy niż pół etatu.  Zgłoszenie tego typu sytuacji pracodawcy również musi nastąpić nie później niż 7  dni przed rozpoczęciem pracy.  Z dodatkowego urlopu może skorzystać również ojciec dziecka, nie może być on jednak wykorzystany i dzielony przez obojga rodziców.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego
W przypadku przysposobienia dziecka bądź przyjęcia go na wychowanie rodzicom również przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czas trwania takiego urlopu jest taki sam jak w przypadku urlopu podstawowego. Dodatkowo na warunkach tego urlopu nie ma wymogu wykorzystania jego części przez matkę, co oznacza, że ojciec może wykorzystać w całości.

Zasiłek macierzyński
Podczas trwania wszystkich rodzajów urlopu macierzyńskiego, na czas jego trwania przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Więcej informacji na stronie http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz